Czym są i czy warto kupować kosmetyki bez parabenów i PEG i SLS

Ocena: 9.3333333333333/10

Liczba ocen: 6

Oceń tą aktualność:

W pogoni za pięknymi lśniącymi włosami, długimi mocnymi paznokciami i tryskającą energią cerą jesteśmy skłonni pójść na wiele kompromisów, które nie koniecznie są dobre dla nas i celów, które chcemy osiągnąć. Zbyt wielu z nas ulega mamiącym nas reklamom. Nie wszystkie niestety są prawdziwe. Jak dotąd w Polsce żadna firma nie poniosła jeszcze odpowiedzialności za podawanie nieprawdziwych lub częściowo prawdziwych informacji na temat kosmetyków, które promuje. Aby nie dać się zwieść reklamom wystarczy czytać uważnie etykiety i korzystać z wiedzy którą, każdy z nas posiada oraz kierować się zdrowym rozsądkiem.

Bardzo szybki rozwój w dziedzinie kosmetologi i kosmetyki estetycznej sprawia, iż na rynkowych półkach co chwila pojawiają się kolejne nowości, które mają uczynić z nas boginie piękna. Niestety pod kolorowymi opakowaniami z cud specyfikami stoją często substancje otrzymywane na drodze chemicznej, które więcej mogą wyrządzić nam szkody niż pożytku.

Jednymi z takich substancji są parabeny SlS-y i PEG. Wszystkie one w różnych formułach znajdują się w kosmetykach konwencjonalnych. Bez nich tak naprawdę stworzenie kremu, balsamu czy szamponu nie byłoby możliwe do stworzenia w formule, którą znamy i do której tak naprawdę się przyzwyczailiśmy się. W związku ze wzrostem świadomości producenci próbują nas oszukiwać stosując pochodne tych związków a na etykietach reklamując jako produkty wolne od nich.

Parabeny są to substancje o działaniu silnie grzybobójczym i bakteriobójczym. Z punktu widzenia chemika są to estry kwasu p-hydroksybenzoesowego. Stosowane w produkcji kosmetyków spełniają rolę konserwantów przedłużających żywotność kosmetyków. Są częstym składnikiem kremów, szamponów balsamów,maseczek, żeli pod prysznic czy podkładów czyli produktów po które sięgamy każdego dnia i to często wielokrotnie.

SLS-y (SLS i SLES) to kolejna swojsko brzmiąca nazwa niestety nie kryjąca w sobie wiele dobrego. Są to silnie działające detergenty, które dodane do kosmetyków sprawiają iż z ich pomocą bez większych problemów usuwamy wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia na skórze. Niestety często ją podrażniają a nawet prowadzą do pojawienia się różnego rodzaju zaskórników, plam, cyst, pryszczy i ropnych guzków. Zaburzają pracę gruczołów łojowych i potowych a długotrwale stosowane mogą również zaburzać gospodarkę hormonalną. Dodawane są między innymi dlatego, iż produkty kosmetyczne lepiej się pienią a jest to cecha bardzo pożądaną przez klientki a wynikająca chyba z niedostatecznej wiedzy. Niestety składniki te niszczą warstwę lipidową skóry o czym głośno się nie mówi. Używane przez lata mogą się kumulować w tkankach skóry.

PEG są one niczym innym jak elmulgatorami czyli substancjami umożliwiającymi w kosmetyce łączenie tłuszczy z wodą. Emulgatory stosowane w produkcji kosmetyków przybierają dwie formy i występują jako glikole polietylenowe (PEG) oraz glikole polipropylenowe (PPG). Są one swoistego rodzaju narzędziami do transportu różnego rodzaju substancji w głąb naszej skóry. Ich działanie bowiem powoduje, iż nasza skóra staje się bardziej przepuszczalna i jest w stanie przyjmować substancje, które do niej dostarczamy .

Wszystkie te substancje można byłoby zastąpić substancjami pochodzenia naturalnego. Jednak producenci niechętnie po nie sięgają ze względu na ich cenę. Politlenek etylu można zastąpić tensydami uzyskiwanymi z kwasów tłuszczowych i cukrów. W kosmetykach emulgatory można również zastąpić naturalnymi estrami gliceryny.

Jeśli zatem chcesz sięgać po kosmetyki naturalne pozbawione wcześniej omówionych substancji zachęcamy do zapoznania się z ofertą provitalsklep.pl. Znajdziesz tam bogatą gamę kosmetyków opartych na substancjach naturalnych, z których korzystanie jest naprawdę bezpieczne i niczym nie ryzykujesz. 

Zdjęcia

Załączniki

Kosmetyki organiczne, ekologiczne i naturalne - eko kosmetyki.info.pl © 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Devmark.pl
Grafika: Devmark.pl