Henna Khadi - jak ją wykonać?

Ocena: 10.0/10

Liczba ocen: 4

Oceń ten artykuł:

Farbowanie wydaje się dzisiaj niemal standardem wśród przedstawicielek płci pięknej. Coraz częściej na wykonanie tego typu zabiegów decydują się nie tylko te kobiety, u których czupryna powoli staje się siwa, ale i młode damy, mające na celu kompletną metamorfozę swego dotychczasowego wyglądu i wprowadzenie w swym obecnym image czegoś świeżego i nowego. Farbowanie włosów stało się na tyle popularne, że w zasadzie nie ma kłopotu z tym, aby znaleźć na rynku rozmaite specyfiki pozwalające na zmianę koloru. Niestety jednak niezorientowanie w dostępnych preparatach sprawia, że czasem wyrządzamy swym kosmykom krzywdę zupełnie nieświadomie.

Chodzi przede wszystkim o sposób farbowania i rodzaj produktów, z jakich przy tym korzystamy. Spośród niezwykle szerokiego wachlarzu rozlicznych farb, dobrze jest zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza na preparaty ziołowe takie jak chociażby cieszącą się dziś sporym zainteresowaniem pań hennę Khadi, która w rozmaitych odcieniach proponowana jest w sklepie internetowym provitalsklep.pl. Jest ona doskonałym wyborem, gdy chcemy przykryć wszystkie siwe włosy czy też pozbyć się nieestetycznych odrostów. Bezpiecznie nadaje jasnym kosmykom intensywny odcień bordo, a ciemne przemienia w subtelny mahoń. Odżywia, nawilża i wygładza włosy, przez co nasza fryzura nabiera nie tylko nowego koloru, ale także połysku i zdrowotności.

Opisywana henna Khadi jest specyfikiem odznaczającym się wyjątkowo wysoką jakością. Jest on stworzony na bazie substancji zupełnie naturalnych, bez jakichkolwiek dodatków w postaci konserwantów, utleniaczy, chemikaliów, barwników i aromatów sztucznych oraz wzmacniaczy barwy, jakimi natomiast przesycone są tradycyjne farby chemiczne. Producent w tym przypadku postawił sobie, jako priorytet jeden cel – zdrowie skóry głowy i ładny wygląd włosów. Nie oznacza to jednakże, że brak wyżej wymienionych składników chemicznych sprawi, iż farbowanie henną Khadi nie będzie trwałe. Nic podobnego. Efekty są i to pewniejsze niż gdybyśmy zainwestowały w produkt reklamowanej marki. Potwierdzeniem, iż stosowanie ziołowego specyfiku nie jest w żadnym stopniu ryzykowne okazuje się Certyfikat BDIH, który stanowi gwarancję niezawodności oraz spełnienia przez producenta wyrabiającego ową hennę naprawdę wysokich standardów. Takowy atest mogą uzyskać jedynie te środki kosmetyczne, które spełniają bardzo surowe wymogi narzucane preparatom przeznaczonym do użytku na skórę. Poza ochroną zarówno naskórka, jak także i samych włosów, farby ziołowe Khadi zapewniają intensywność koloru i blask kosmyków. Pasemka stają się mocniejsze, wyraźnie odżywione i przestają być matowe i szorstkie w dotyku.

Charakteryzując ten typ henny, należy uwzględnić również fakt, że przybliżane preparaty wykazują wbrew pozorom o wiele silniejsze działanie niż wszelkie inne specyfiki chemiczne. Powodem nawilżenia i lśnienia włosów po zastosowaniu tych właśnie farb jest natomiast wartościowy skład owego środka kosmetycznego, a dokładniej zawartość w nich ziół ajurwedyjskich, które przyczyniają się do wzmocnienia i zwiększenia wytrzymałości włosów. Czupryna staje się gęstsza, kosmyki grubsze i mniej podatne na rozdwojenia. Do tego ładnie połyskują. Ażeby jednak nie wywołać niepożądanych efektów w postaci chociażby niechcianego koloru, warto dokładnie ważyć proporcje poszczególnych składników, jakie ze sobą mieszamy bezpośrednio przed nałożeniem ich na głowę. To, ile czego użyjemy i jak długo będziemy trzymać na włosach musi być zależne stricte od struktury naszych włosów, tego czy farbujemy je po raz pierwszy, czy też już któryś raz, czy wcześniej stosowaliśmy standardowe farby z drogerii czy też korzystaliśmy z preparatów ziołowych i naturalnych oraz co najważniejsze – od dotychczasowego koloru włosów oraz od barwy, jaką uzyskać zamierzamy.

Generalnie trzeba jednak dostosować się do konkretnego sposobu używania henny Khadi, którą zawarł na ulotce produktu producent. Zgodnie z jego zaleceniami zaczynamy od właściwego przygotowania skóry głowy oraz włosów. Pierwsza z metod, na jakiej się skoncentrujemy wydaje się być lepsza, bo pozwala zaoszczędzić czas. Rozpoczynamy od dokładnego umycia czupryny, używając do tego wyłącznie szamponu naturalnego, to znaczy bez obciążającego fryzurę silikonu. Następnie otwieramy saszetkę z henna Khadi i odpowiednie ilości proszku zalewamy stopniowo ciepłą wodą i mieszamy, aby rozprowadzić grudki. Temperatura wody nie powinna przekraczać 80 stopni Celsjusza. Chodzi o to, aby konsystencja mieszaniny przypominała po zmieszaniu gęstą śmietanę. Najlepiej do wymieszania henny z wodą użyć szczoteczki, którą dobrze rozprowadzi się powstałe grudki. Dzięki skorzystaniu właśnie z gorącej wody nie ma problemu z zachowaniem trwałości i wyrazistości uzyskiwanego koloru.

Następnie czekamy chwilę, aby specyfik przestygł i kiedy będzie już wystarczająco ochłodzony, ale nie za zimny, nanosimy go na głowę. Mieszanina musi pozostać ciepła, ale nie parząca w momencie nakładania na skórę. Co istotne, włosy w trakcie farbowania muszą być umyte, wilgotne, lekko osuszone ręcznikiem. Nie łudźmy się też, że kiedy nałożymy preparat jeszcze wrzący, uzyskamy lepsze efekty. Nic bardziej mylnego, gdyż jedyne co w ten sposób możemy sobie zafundować to poparzenie skóry oraz uszkodzenie mieszków włosowych. Po nałożeniu preparatu owijamy gruntownie całą głowę folią a następnie nakładamy na nią ciepły ręcznik. Czekamy – od pół do dwóch godzin. Później farbę spłukujemy, znowu stosując do tego ciepłą wodę. Kiedy wyjdziemy spod prysznica, nie czujmy się zawiedzeni, że barwa, jaką uzyskaliśmy jest dość jaskrawa. Na skutek procesu utleniania kolor ściemnieje, ale potrzeba na to przynajmniej kilkanaście godzin, maksymalnie parę dni.

Istnieje też jeszcze inny sposób farbowania z zastosowaniem ziołowej henny Khadi, a mianowicie dodanie do mieszanki soku z cytryny. Tego sposobu nie można stosować dla koloru INDYGO, gdyż ten kolor ma odczyn zasadowy i w kwaśnym środowisku nie wybarwi się.

Do tego sposobu wymagane jest specjalne wcześniejsze przygotowanie produktu. Zaczynamy od przesypania henny do miseczki, aby móc ją dokładnie wymieszać z sokiem z cytryny. Musimy mieszać tak długo, aż uda nam się uzyskać mazidło przypominające swą konsystencją pastę. Przyrządzony specyfik zakrywamy folią, a następnie owijamy ręcznikiem albo ściereczką i pozostawiamy na dwanaście godzin w ciepłym miejscu. Gdy natomiast zależy nam na przyspieszeniu procesu przygotowania, możemy umiejscowić miskę z farbą na przykład na kaloryferze i wtedy skrócić czas oczekiwania.

Zaleca się, aby henna wymieszana z sokiem z cytryny stała jakieś dwie godziny w bardzo ciepłym kącie, a więc przynajmniej w temperaturze trzydziestu pięciu stopni Celsjusza. Nie przesadzajmy jednak, trzymając się ściśle zaleceń na ulotce zawartej od producenta – ciepło nie znaczy gorąco! Nie możemy farby ugotować! Kiedy mazidło będzie już przygotowane możemy ponownie dodać soku i znowu zamieszać. Później przechodzimy do oczyszczenia skóry głowy i pasemek. Do mycia zastosujmy tylko szampony naturalne, to znaczy bez chemicznych dodatków w postaci silikonów. Przed nanoszeniem henny Khadi, koniecznie załóżmy rękawiczki, aby nie zafarbować dłoni. Podobnie jak i przy pierwszej metodzie, henna nakładana ma być na świeżo umyte włosy, wilgotne włosy lekko osuszone ręcznikiem. Następnie nakładamy czepek i owijamy głowę ręcznikiem. Henna powinna być na czuprynie przez kilka godzin, nie dłużej jednak niż sześć. Jest to dość czasochłonne, ale wtedy wszelkie zawarte w farbie specyfiki będą mogły przeniknąć w głąb struktury włosa i co za tym idzie uzyskiwany odcień będzie o wiele trwalszy. Na koniec spłukujemy włosy prysznicem, stosując tylko ciepłą wodę.

 

Zdjęcia

Załączniki

Kosmetyki organiczne, ekologiczne i naturalne - eko kosmetyki.info.pl © 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Devmark.pl
Grafika: Devmark.pl