Jak kupować kosmetyki ekologiczne i czym one są?

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Na rynku znajduje się cała masa przeróżnych środków kosmetycznych, które są dostępne w wielorakich miejscach – można je zakupić zarówno w supermarketach, jak i drogeriach oraz aptekach i przez Internet. Jest ich na tyle dużo, że w zasadzie wybór odpowiedniego, jednego i konkretnego preparatu nie jest wcale łatwe. Nierzadko prowadzi to przede wszystkim do przepłacania i w rezultacie tego składowania specyfików, które okazują się zupełnie nieprzydatne i nie pasują do naszej cery, karnacji czy też typu skóry.

Wśród szerokiej palety różnorodnych produktów kosmetycznych, można wyróżnić między innymi bardzo popularne dziś kosmetyki ekologiczne. Naturalne preparaty są dzisiaj szeroko rozpowszechnione, ponieważ panuje teraz trend na powrót do naturalności w dosłownym tego słowa znaczeniu. Mile widziane są przede wszystkim takie kosmetyki, które nie są pełne sztucznych barwników, wypełniaczy, spulchniaczy czy szkodliwych substancji sztucznych. Niestety w tradycyjnych preparatach, jakie można nabyć w pierwszym lepszym markecie takowych „nienaturalnych” kosmetyków jest ogrom. Są do siebie bardzo podobne składem, wyróżniają się ładnym zapachem, fajną konsystencją i z reguły można je nabyć w wybranym sklepie po cenach promocyjnych. Konsumenci często z powodu zwyczajnej niewiedzy, czy też wygody i lenistwa sięgają właśnie po takie specyfiki, nie szukając nic nowego, innego. To kwestia z jednej strony komfortu, a z drugiej zwłaszcza przyzwyczajenia i oddziaływania mediów, w których aż roi się od wielorakich reklam preparatów tu opisywanych. Tym samym łatwo jest się nabrać na to, że dany szampon faktycznie zwiększy objętość naszej czupryny, a konkretny fluid zamaskuje wszelkie niedoskonałości na naszej twarzy. W praktyce bywa jednak z tymi kosmetykami różnie. Pewne jest bez wątpienia to, że takie substancje, które bazują na sztuczności i chemicznych środkach niekiedy mogą wywoływać przeróżne alergie i uczuleni. Jest to zdecydowanie bardziej ryzykowne niż gdybyśmy opierali codzienną higienę osobistą i pielęgnację wyłącznie o produkty naturalne, które w stu procentach nas nie będą uczulały. I chociażby ten argument może nas w znaczącym stopniu przekonać o tym, że jest to warte spróbowania.

Niestety jednak wiele osób nie ma pojęcia o tym, jak odróżnić naturalne kosmetyki od środków tradycyjnych, chemicznych składem. Warto zatem zwracać szczególną uwagę przede wszystkim na to, czy dany preparat spełnia ściśle określone wymogi. Chodzi tu głównie o poszczególne normy, które stanowią konkretny dowód na to, że faktycznie określony preparat jest najwyższej jakości. I tak wyróżnia się zwłaszcza kosmetyki ekologiczne naturalne, organiczne, biokosmetyki. W zasadzie wszystkie one, bez względu na ich nazwę czy też na to, do jakiej podkategorii są zaliczane, zawsze są certyfikowane jednolicie, a mianowicie poprzez certyfikat COSMOS – Cosmetics Organic and Natural Standard. Póki co nie ma jednakże w naszym kraju żadnej ustawy, która oficjalnie nazywałaby i określała poszczególne typy kosmetyków ekologicznych. Dlatego też niekiedy dochodzi do wykorzystania i nadużycia tego faktu przez producentów, chcących uzyskać zysk. Coś może sprawiać wrażenie na naturalne, a jeżeli bliżej popatrzymy na skład to już dostrzegalne są pewne nieprawidłowości. Nie możemy być łatwowierni i kierować się wyłącznie ufnością wyłącznie, co do informacji zawartych na opakowaniu – to, że na wierzchu etykiety wielkimi literami zaznaczone jest, że jest to produkt rzekomo BIO czy EKO nie oznacza wcale, że specyfik faktycznie jest ekologiczny czy stanowi prawdziwy biokosmetyk. Musimy nauczyć się czytać to, co jest pod drugiej stronie etykiety i rozumieć skład.

Kosmetyki ekologiczne, które rzeczywiście bazują wyłącznie na nieszkodliwych dla człowieka i natury produktach składowych są certyfikowane przez światowe organizacje wydające określone normy oraz je regulujące i potwierdzające zdrowotność i naturalność poszczególnych preparatów kosmetycznych. Za kosmetyki ekologiczne uznaje się te, które mają w swoim stałym składnie minimum dziewięćdziesiąt pięć procent składników w pełni naturalnych, bez domieszek jakichkolwiek chemikaliów i uzupełniaczy sztucznych. Ponadto w minimum dwudziestu procentach składniki stosowane do wytwórstwa tych specyfików powinny pochodzić z upraw ekologicznych. Nie może być zawartość substancji uznawanych za BIO w danym kosmetyku mniejsza niż ustalone odgórnie pięć procent – zgodnie z rozporządzeniem i normami standardu COSMOS. Co więcej, wyżej wspomniane surowce roślinne muszą pochodzić z upraw w całości ekologicznych – biologicznych. Co do użycia surowców pochodzenia zwierzęcego to jest to możliwe i dozwolone, ale tylko pod jednym warunkiem, a mianowicie chodzić ma o zwierzęta żyjące, hodowane w gospodarstwach EKO. Jak wspomnieliśmy o tym nieco wcześniej, przewagą kosmetyków ekologicznych jest zwłaszcza fakt, iż nie powodują one żadnych alergii skórnych. To wynika natomiast z tego, iż brak w nich sztucznych substancji silikonowych, parafiny, składników pochodzących z ropy naftowej czy barwników nienaturalnych. Wszystkie produkty wchodzące w skład takich BIO preparatów muszą być pozyskiwane na drodze zastosowania metod fizycznych, a więc poprzez destylację, suszenie, tłoczenie, filtrację czy też ekstrakcję. Za pozytywne i niewpływające negatywnie na nasze zdrowie, kondycję skóry i cery oraz nieniszczące dla otaczającego nas środowiska trzeba też uznać enzymatyczne i mikrobiologiczne metody pozyskiwania składu kosmetyków BIO. Czystość produktów zapewniają nie tyle sztuczne, co w pełni naturalne środki, czego wyrazem może być na przykład witamina E. Następnym argumentem przemawiającym ZA tego rodzaju produktami jest też to, iż ulegają one w całości biodegradacji a tym samym nie przyczyniają się w żaden sposób do niszczenia czy pogarszania stanu środowiska. Kosmetyki charakteryzowane w niniejszym artykule powinny być produkowane w zupełnie osobnych miejscach i warunkach niż kosmetyki tradycyjne, które nie zostały objęte certyfikatem. Ponadto należy też podkreślić, iż bez względu na rodzaj preparatów, wszystkie kosmetyki nazywane, jako ekologiczne powinny być tworzone według tych samych zasad i nie ma tu żadnego znaczenia, czy chodzi o szampony, balsamy, kremy czy maści.

Nieco innym rodzajem kosmetyków ekologicznych, są kosmetyki organiczne. W ich przypadku wymogi są wyjątkowo rygorystyczne. Kosmetyk ekologiczny często jest też kosmetykiem BIO, czyli inaczej organicznym, dlatego też we fragmentach powyższych stosowaliśmy określniki „BIO” i „EKO” zamiennie, traktując je, jako synonimy. Teraz jednak skoncentrujemy swoją uwagę na ewentualnych różnicach tkwiących w tych podgrupach kosmetycznych. Nie zawsze jest tak, że to, co organiczne to jednocześnie ekologiczne czy odwrotnie. Certyfikat świadczący o tym, że preparat jest BIO stanowi dowód na to, iż specyfik, o którym mowa ma jeszcze większe stężenie substancji organicznych, a zatem jego działanie jest znacznie bardziej intensywne, silniejsze a jakość o wiele większa. Jak wynika z norm narzucanych przez wspominany standard COSMOS, biokosmetyk musi mieć dziewięćdziesiąt pięć procent naturalnych produktów w swoim składzie. Wszystkie one mają być efektem wytwórstw upraw ekologicznych, inaczej zwanych organicznymi. Pozostałe wymogi natomiast są identyczne jak w przypadku ekologicznych wyrobów kosmetycznych Certyfikowaniem kosmetyków organicznych zajmuje się organizacja Soil Association. Jest to instytucja amerykańska. Wszelkie artykuły, jakie zaliczane są do grupy biokosmetyków muszą zostać opatrzone logiem organizacji, a także mieć stosowny napis – Organic Standard.

 

Zdjęcia

Załączniki

Kosmetyki organiczne, ekologiczne i naturalne - eko kosmetyki.info.pl © 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Devmark.pl
Grafika: Devmark.pl